Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sikur mos t’i mjaftonte humbja në shtëpi me dy gola epërsinë, skuadra e Olde Gunnar Solskjaer do ta ketë një mal për t’u ngjitur në ndeshjen e kthimit sepse nuk do të mundë të llogarisë as në shërbimet e Paul Pogbas.
Paul Pogba u përjashtua nga ndeshja pas kartonit të dytë të verdhë në humbjen e Manchester Unitedit 2:0 kundër Paris SAint-Germainit në ndeshjen e parë të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve, që nënkupton se mesfushori do të mungojë në ndeshjen e kthimit në Paris më 6 mars, transmeton Gazeta Express.
Francezi u ndëshkua me karton të verdhë pak para se akrepat të shënonin gjysmë ore lojë në pjesën e parë, pasi ndërhyu me vonesë ndaj Marco Verrattit dhe u ndëshkua për herë të dytë pas një faulli në Dani Alvesin në pjesën e dytë.
Unitedi po humbiste 2:0 kur Pogba e mori të dytin, pasi Presnel Kimpembe dhe Kylian Mbappe shënuan në pjesën e dytë për francezët.
Kartoni i kuq i Pogbas ia shton mjerimin skuadrës së Ole Gunnar Solskajer, e cila duhet të luftojë për ta përmbysur rezultatin prej dy golave në Paris, por pa llogaritur në shërbimet e tij. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE