Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Edinson Cavani mund të largohet nga PSG dhe të bashkohet me Atletico Madridin pasi ai thuhet se është pajtuar me kontratën, nëse Diego Costa largohet nga ‘Wanda Metropolitano’ në verë.
Sipas raportimeve të fundit në Spanjë, 30-vjeçari është bërë objektiv kryesor i ‘Los Colchoneros’ në dritaren e transferimeve të verës.
Mundo Deportivo ka zbuluar se sulmuesi urguajan është pajtuar për një lëvizje në kryeqytetin spanjoll, transmeton lajmi.net.
Cavani fillimisht ishte nën hijen e Zlatan Ibrahimovic te PSG, ndërsa më vonë erdhi Kylian Mbappe dhe Neymar.
Pavarësisht se është golashënuesi më i mirë në historinë e klubit, ai ka vendosur të largohet nga ‘Parc des Princes’.
Cholo Simeone gjithashtu është një tifoz i madh i lojës së Cavanit. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE