Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ashtu edhe siç pritje, Arsenali fitoi pa ndonjë problem ndaj Blackpoolit në 1/32 e finales së FA Cup.
Topçinjtë edhe pse në mungesë të lojtarëve kryesor për skuadrën londineze ishte një fitore e lehtë.
Dy golat e parë për skuadrën e Unai Emery i shënoi sulmuesi 19-vjecar, Joseph Willock (11’, 37’) dhe me këtë rezultat përfunduan 45 minutat e parë.
Dëshpërimi i ish-mesfushori të Liverpoolit, Jay Spearing pas golit të dytë të Arsenalit
Arsenali vazhdoi me dominim edhe në pjesën e dytë, duke mos i lejuar skuadrës kundërshtare mundësi të vazhdueshme për të ngushtuar epërsinë.
Golin e fundit në ndeshje e shënoi Alex Iwobi në minutën e 82-të.
Festa e Alex Iwobit me Ainsley Maitland-Niles (Foto: Mark Robinson/Getty Images/Guliver)
Kundërshtari i ardhshëm i Arsenalit në fazën tjetër do të mësohet me anë të shortit.
Vlen të theksohet se në këtë lojë trajneri Unai Emery nuk ftoi as dyshen shqiptare, Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE