Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i talentuar i Celta Vigos, Maxi Gomez ka futur në ‘luftë’ dy klubet e mëdha angleze, Liverpoolin dhe Chelsean.
Liverpooli po përgatit një ofertë për sulmuesin e talentuar te Celta Vigos, Maxi Gomez.
Por, sipas The Sun, 22-vjeçari i talentuar uruguaian gjithashtu kërkohet edhe nga klubi tjetër anglez, Chelsea.
Transferimi i tij është i mundshëm në verë, por për të arritur një marrëveshje, skuadrat e interesuara duhet të paguajnë së paku 35 milionë funte.
Maxi Gomez pëlqehet shumë edhe nga Reali dhe Barcelona (Foto: Octavio Passos/Getty Images/Guliver)
Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp është shumë i interesuar për të rritur opsionet e tij sulmuese dhe Gomez shihet si alternativë e mirë.
Edhe, ish-sulmuesi i Reds, Luis Suarez i ka thënë shokëve të tij në Anfield se bashkëkombësi i tij Gomez do të ishte një goditje e vërtetë.
Ai shënoi 17 gola në sezonin e kaluara në La Liga dhe është në rrugë për të shënuar përsëri shifra të dyfishta, pasi deri tani ka nëntë gola.
Interesi nga dy ekipet e mëdha të Ligës Premier thuhet se do të largoj Ëest Hamin nga gara, pasi ata synonin Gomezin në janar dhe donin të rishikojnë marrëveshjen këtë verë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE