Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Qoftë pasi luajnë ose e mbështesin një ekip rival, qoftë për arsye të tjera – ka një numër të njerëzve në botën e sportit që e konsiderojnë veten si anti-Madridista apo urrejtës të Real Madridit.
Pierre Oriola është sportisi i fundit që e ka deklaruar mospëlqimin e tij për “Los Blancos’, mirëpo ai pa dyshim nuk është i pari, transmeton Gazeta Express.
E përditshmja spanjolle, Marca, i ka listuar disa nga emrat më të mëdhenj që e kanë pranuar se nuk u pëlqen klubi madrilen.

Pierre Oriola
Basketbollisti i Barcelonës foli për “Los Blancos” të dielën.
“Unë jam tifoz i Barcelonës, por edhe më shumë jam anti-Madridist”, ka thënë ai.

Joan Gaspart
Ish-presidenti i Barcelonës e kishte bërë publik qëndrimin e tij kundër klubit rival.
“Real Madridi me irriton, unë jam një anti-Madridista”, kishte thënë ai

Hristo Stoichkov
Ish-sulmuesi i Barcelonës është një tjetër sportist që e ka ngacmuar Real Madridin gjatë viteve të fundit. Ai madje kishte shkuar deri atje sa për të thënë se e urren ngjyrën e bardhë.
“Nuk do të më shihni asnjëherë veshur me ngjyrë të bardhë pasi që e urrej Real Madridin dhe e urrej ngjyrën e bardhë”, ishte shprehur bullgari.

Paulo Futre
Legjenda e Atletico Madridit i ka shfrytëzuar shpeshherë rrjetet sociale për ta treguar urrejtjen e tij për Real Madridin, përmes fotografive dhe talljeve me “Los Blancos”.

Jesus Gil
Ish-presidenti i Atletico Madridit ishte shumë i zëshëm për të gjitha temat, përfshirë këtu edhe Real Madridin.
“I shijoj disfatat e Real Madridit”, kishte thënë ai.

Jose Luis Nunez
Ngjashëm me Gilin, ish-presidenti i Barcelonës Nunez e kishte një marrëdhënie jo edhe aq të mirë me homologët e tij në Real Madrid.
Ai pretendoi se Barcelona ishte keqtrajtuar dhe se është e natyrshme që ai ta urrej Real Madridin.

Gabi
Ish-kapiteni i Atletico Madridit është një tjetër sportist i cili bën pjesë në mesin e njerëzve që e kanë bërë publike urrejtjen për Real Madridin.
“Kur rritesh nëpër grupmoshat e akademisë dhe luan kundër Real Madridit, bëhesh anti-Madridist. Nuk është mirë apo keq, është realiteti i Atletico Madridit’, ishte shprehur ai.

Oscar Mena
Argjentinasi mund të ketë qenë pjesë e Atletico Madridit vetëm për tre vjet, mirëpo ai e kishte përvetësuar këtë ndjenjë anti-Madridiste shumë shpejt.
“Unë gjithmonë dua që Real Madridi të humbë dhe që gjërat t’u shkojnë keq. Këtë gjë e bën një tifoz i mirë i Atletico Madridit. Ti duhet të festosh kur ata humbin”, kishte deklaruar Mena. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE