Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ndonëse ende nuk është mbyllur stinori aktual, te Milani kanë nisur të mendojnë për të riun.
Milani është në garë të ashpër me Interin dhe Atalantan për një vend që dërgon në Ligën e Kampionëve.
Ndërkohë drejtuesit e klubit kanë nisur punën edhe për objektivat e tjera dhe qysh tani kanë siguruar blerjen e parë për stinorin e ri.
Sipas Tuttosport, Rossonerët kanë arritur marrëveshje me Sassuolon për transferimin e Stefano Sensit. Për mesfushorin italian ata do të paguajnë 25 milionë euro, derisa futbollisti do t’i bashkohet ekipit pasi të nisin fazën përgatitore në muajin korrik.
Në këtë shkëmbim do të përfshihet mesfushori Manuel Locatelli i cili do të transferohet te Sassuolo për 12 milionë euro, kurse Milanit i mbeten 13 milionë të tjera për t’i paguar për Sensin.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE