Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ralf Rangnick nuk e sheh Rashicën te RB Leipzig.
Trajneri i RB Leipzig, Ralf Rangnick, ka reaguar pas lajmit nga “Sport Bild” se Milot Rashica është afër për t’u transferuar te skuadra e tij nga Werder Bremen.
“Ai është sigurisht një lojtar i cili me të vërtetë tërhoqi vëmendjen, por mund të them tani: ne jemi vërtet të vendosur në pozita, nuk kemi marrë asnjë iniciativë, dhe nuk kemi ndërmend ta bëjmë këtë. Nuk them se nuk e pëlqejmë (Rashicën), por nuk e njohim atë”, tha Rangnick.
Lidhur me këtë ka folur edhe drejtori sportiv i Werderit, Frank Bauman.
Ai ka thënë se në adresën e Werderit nuk ka asnjë ofertë për 22-vjeçarin, teksa beson se talenti i Kombëtares së Kosovës gjendet në vendin e duhur nëse do që të rritet edhe më shumë si lojtar.
“Jam në dijeni të lajmeve që po qarkullojnë, por për momentin nuk na ka kontaktuar asnjë klub ose agjent në lidhje me këtë çështje”, tha ai.
“Miloti ndihet shumë mirë këtu dhe ne po kujdesemi për të. Besoj se të gjithë biem dakord që ai mund të zhvillohet akoma më shumë dhe te Werderi është ambienti i duhur për të, ndodhet në duar të sigurta”.
“E ardhmja do të sqarojë gjithçka, Miloti është ende shumë i ri dhe nëse do të vazhdojë të luajë në të tilla niveli, interesi për të do të vazhdojë të rritet”, tha mes tjerash drejtori sportiv Bauman.
“Në sezonin 2018/19, Rashica është paraqitur në 29 ndeshje, ka shënuar 11 gola dhe ka dhuruar edhe 6 asiste. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE