Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ende pa u shëruar “plagët” e asaj humbjeje me pasoja në “Loro Boriçi” ndaj Turqisë, që presupozohej skuadra për t’u lënë pas për ëndrrën “Europian”, Shqipëria do të zbresë sërish në fushë, këtë herë me një kundërshtare modeste përballë, Andorrën, që më shumë se një pengesë në këtë rrugëtim të ri të nisur keq nga kuqezinjtë, mund të shpërbejë si një “pit-stop” i shpejtë për të rregulluar “pjesët” e dëmtuara në një “aksident” të paparashikuar në start.

Tashmë pa Chrisian Panuccin në stol, skuadra do të drejtohet nga dyshja Bulku-Mema, që me siguri i kanë kthyer skuadrës atë “kimi” që i ka munguar për thuajse dy vjet me italianin. Në orën 20:45, në “Stadiumin Kombëtar” të Andorrës, duhet kthyer shpresa për një kualifikim të mundshëm në Euroë 2020. Sigurisht që humbja me Turqinë peshon shumë, por nuk ka arsye për të ulur armët pas vetëm një betejë të humbur, kur “lufta” është e gjatë të jepet mundësia për të rikuperuar besimin, entuziazmin dhe pikët që të duhen për ta mbyllur të dytët këtë fushatë eliminatore.
Në Andorrë vlen vetëm fitorja, presioni është i gjithi në krahun tonë dhe nuk duhet marrë kurrsesi lehtë ky kundërshtar që në 3 përballjet e fundit në këtë stadium ka arritur të barazojë me Gjeorgjinë (1-1) dhe Letoninë (0-0) si dhe ka humbur 0-2 me Islandën.
Por cilat do të jenë ndryshimet në formacion pas largimit të Panuccit? Sigurisht që me pezullimin e Strakoshës nga ish-trajneri, porta do t’i besohet Etrit Berishës. Në mbrojtje nuk pritet të ketë ndryshime, me Gjimshitin e Ismajlin në qendër e Hysajn e Veselin nga krahët. Në treshen e mesfushës , duke marrë në konsideratë faktin që kërkohet më shumë fantazi ndaj një kundërshtari që do të parkojë autobusin do të aktivizohen Basha-Kaçe-Xhaka. Sa i përket sulmit, Uzuni dhe Grezda do të jenë në mbështetje të Sadikut. Gjithsesi, deri kur të bëhet zyrtar formacioni mund të ketë ndonjë ndryshim të minutës së fundit.
Po në Grupin H, ku bën pjesë Shqipëria do të luhen edhe dy takime të tjera. Në orën 18:00, Turqia do të presë Moldavinë, ndërsa në 20:45 Franca luan përballë Islandës në Paris.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE