Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Frenkie de Jong, i riu që mbajti nën presion gjithë audiencën e futbollit gjatë afatit kalimtar dimëror, morri dje vendimin e tij për t’iu bashkuar skuadrës së Barcelonës.
Skuadra katalane pagoi plotë 75 milionë euro për lojtarin, duke lënë të hapur opsionet për bonuse, sipas paraqitjeve të lojtarit.
Por, fakti më interesant në gjithë këtë histori qëndron me transferimin e lojtarit në Ajax, mbrapa në kohë.
Nuk do ta besoni, por ai ishte transferuar në skuadrën nga Amsterdami për vetëm 1 euro e 15 cent, transmeton lajmi.net.
Në garë për 1 euroshin e Ajax ishin edhe skuadrat e tjera evropiane si Manchester City e Paris Saint Germain që kanë bërë të pamundurën ta transferojnë lojtarin por dështuan në garë me Barcën.
Dhe, kur flasim për progres, duhet t’i referohemi Frenkie de Jong…. nga 1 euro, në 75 milionë. PROGRES. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE