Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Dani Alves ka goditur Juventusin duke thënë se pati një vit të ‘pakëndshëm’ në klub dhe shtoi se ndihet i mashtruar që kur nuk mori atë që i kishin premtuar.
Alves fitoi dy trofetë italianë dhe arriti në finale të Ligës së Kampionëve me Juventuesin gjatë sezonit 2016-17, por mbrojtësi i djathtë shpejt u transferua në Paris Saint-Germain.
“Unë kisha kaluar një vit disi të pakëndshëm në Itali, në Torino”, ka thënë fillimisht 36-vjeçari për ESPN.
“U ndjeva i mashtruar pasi kur nuk mora atë që isha premtuar. Dhe kjo është ndjenja më e keqe që ekziston”.
Alves gjatë kohës së tij te Juventusi (Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)
“Kam bërë histori me Juventusin dhe nuk ka asnjë person të vetëm që nuk më do atje. Të gjithë e dinë se jam punëtor i madh”.
“Një gjë krejtësisht ndryshe është marrëdhënia me ata që më çuan atje”.
Ky ishte vendimi im. Unë e respektoj historinë dhe Juventusin shumë. Kam bërë shumë miq atje. Nëse njerëzit janë të lumtur atëherë gjithçka kthehet tek ju”.
“Unë ndjeva se ata më mashtruan dhe unë u largova nga Juventusi”, përfundoi Alves. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE