Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Vullnet Basha është prej lojtarëve më të pëlqyer nga tifozët e skuadrës së njohur polake, Wisla Krakow. Por fare lehtë ka mundur të ndodhë që Basha të jetë duke luajtur në nivel amator me Wislan, apo që të largohet në drejtim të ndonjë skuadre tjetër.
Wisla Krakow, gjatë këtij edicioni, deri në janar, është përballur me vështirësi të mëdha financiare. Dhe ka tejkaluar ato në mënyrë jo shumë të zakontë – falë vullnetit të lojtarit të njohur polak Jakub Blaszczykowski. Ai ka dhënë qindra e mijëra euro donacion për pagat e lojtarëve, që klubi ua kishte borxh, shkruan sot Koha Ditore.
Po ashtu, është kthyer që të luajë pa pagesë për skuadrën me të cilën ishte paraqitur prej vitit 2004 deri në vitin 2007. Tani Blaszczykowski është bashkëlojtar me Bashën. Është kapiten i mesfushorit shqiptar që ka një paraqitje me Shqipërinë.
“Është e vërtetë që Blaszczykovski ka mbajtur klubin në elitë. Sikur të mos ndihmonte ai klubin, Wisla nuk do të luante më në ‘Ekstraklasa’. Tani do të ishte duke luajtur në një ligë amatore të Polonisë, me gjasë në kategorinë e katërt. Ishim për shtatë muaj pa rroga, ndërsa pasi erdhi Blaszczykowski situata është rregulluar. Për momentin nuk kemi telashe ekonomike. I kemi marrë të gjitha rrogat. Por për sa kohë do të zgjatë kjo, nuk e di”, ka thënë Basha për gazetën…
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE