Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ernesto Valverde drejtoi Barcelonën për herë të 100-të si trajner të mërkurën dhe përfundoi duke shënuar fitoren e 68-të, ndërsa ai bëri një hap të madh para drejt arritjes së “tripletës”, një gjë që më herët me Barçën e kishin arritur Pep Guardiola e Luis Enrique.
Mirëpo, mbeten dyshime të mëdha nëse Barcelona është e fortë edhe për pjesën tjetër të Evropës, siç po del e fortë për Real Madridin.
Barcelona është favorite kryesore për të fituar La Ligan, ka një epërsi prej shtatë pikëve ndaj Atletico Madridit, që zë vendin e dytë dhe nëntë ndaj Realit, që zë vendin e tretë, përcjell Koha Ditore shkrimin e Daily Mail.
Po ashtu skuadra po pritet të fitojë edhe Kupën e Spanjës, ku tashmë është në finalen që do të mbahet më 25 maj.
Dhe kualifikimi në çerekfinale të Ligës së Kampionëve po duket shumë i mundur, pasi skuadra katalonjase ka barazuar pa gola në ndeshjen e parë të 1/8 së finales në udhëtim kundër Olympique Lyonit…
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE