Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Shorti për gjysmëfinalet e Kupës së Mbretit (2018-2019) përvijoi përplasjen mes të Barcelonës dhe Real Madridit. Kjo do të thotë se tri “El Clasico” do të luhen në vetëm një muaj. Futbolli spanjoll do të jetojë një kulm, që sipas mediave katalanase shpresohet të jetë më pak i dhunshëm, krahasuar me atë që ka ndodhur në sezonin 2010-2011, kur katër përplasje të tilla u luajtën në tri javë.
“El Clasico” e dytë e La Liga-s për këtë sezon është planifikuar për më 2 mars, në “Santiago Bernabeu”, ndërsa gjysmëfinalja e parë e Kupës së Mbretit do të luhet në “Camp Nou”, të mërkurën e ardhshme, më 6 shkurt. Kthimi do të zhvillohet më 27 shkurt, në kryeqytetin spanjoll.
Në precedentin e shtatë viteve më parë, midis 16 prillit dhe 3 majit 2011, blaugranët dhe merenguesit u përplasën në katër “El Clasico”, në të cilat pati edhe shkëndija.
Klima e Luftës
Duelet e atij edicioni u shënjuan nga tensioni i krijuar prej ish-trajnerit të Real Madridit, Jose Mourinho. Portugezi e ktheu rivalitetin kundër Barçës në një luftë, pothuajse fjalë për fjalë.
“Mou” jepte mesazhe të vazhdueshme luftarake, duke u përpjekur ta ndizte atmosferën para klasikeve me katalanasit. Kjo qasje e irritoi pa masë edhe Pep Guardiolën, që në dhomën e konferencave për shtyp të “Bernabeut” e shpalli portugezin “el puto amo” (trajner i ndyrë).
“El Clasico”-t e tensionuara provokuan edhe një përçarje brenda kombëtares spanjolle, e cila dominoi me fitimin e dy Kampionateve Europiane dhe një Kupe Bote. Kjo përçarje detyroi Iker Casillas dhe Xavi Hernandez, jo pa vështirësi, të ndërmjetësonin “aksin” Barcelona-Real Madrid në kombëtare për të rivendosur harmoninë. Mourinho kurrë nuk ia fali këtë portierit spanjoll, me të cilin i ka vijuar polemikat në distancë, pasi e përzuri nga Real Madridi.
Katër klasiket 2010-2011
Në kapitullin rreptësisht sportiv, klasiket e atij edicioni u paraprinë nga “manita” 5-0 e Barcelonës ndaj Real Madridit, në përplasjen e raundit të parë në “Camp Nou”. José Mourinho e mori këtë disfatë sportive si një fyerje personale dhe asgjë nuk ishte më e njëjtë.
Armiqësitë filluan më 16 prill, me sfidën Real Madrid-Barça të javës së 32-të të kampionatit. Kjo ishte një ndeshje shumë taktike, që përfundoi me barazimin 1-1 dhe e la titullin e LaLiga-s të “dekantuar” nga krahu kundërshtar. Katër ditë më vonë, më 20 prill, gjigantët e La Liga-s u takuan përsëri, këtë herë në finalen e Kupës së Mbretit, në “Mestalla”. Pas një ndeshjeje të vështirë, Cristiano Ronaldo i dha fitoren dhe trofeun ekipit të tij në kohën shtesë (0-1).
Pothuajse pa pushim, më 27 prill, në “Bernabeu” u luajt ndeshja e pare gjysmëfinale e Ligës së Kampionëve. Ishte pragsfida, kur Guardiola e kurorëzoi Mourinhon si “trajner të ndyrë” dhe katalanasit nënshkruan një fitore kualifikuese (0-2). Pepe përfundoi me karton të kuq, pas një goditjeje ndaj Dani Alves.
Më 3 maj, cikli i kalsikeve të atij edicioni u mbyll në Katalonjë. Barazimi 1-1 në gjysmëfinalen e kthimit të Champions-it i dha kualifikimin Barçës për në finalen e “Wembley”, në të cilën mposhti Manchester United dhe shtoi trofeun e saj të katërt në këtë kompeticion.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE