Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Të shtunën me fillim nga ora 19:00 në palestrën “13 Qershori” në Suharekë do të zhvillohet derbi i xhiros së XXII në Superligën e Kosovës në basketboll, ku Golden Eagle Ylli e pret Bashkimin.

Golden Eagle Ylli zë vendin e dytë në renditjen tabelare me 14 fitore e 7 humbje, kurse Bashkimi është në pozitën e katërt me 11 fitore e 10 humbje.
Ekipi nga Suhareka është duke kaluar një edicion shumë të mirë, derisa në anën tjetër nuk mund të thuhet e njëjta gjë edhe për kampionen në fuqi, Bashkimin.
Të shtunën në kuadër të kësaj xhiroje është edhe një tjetër ndeshje, ajo në Rahovec në mes Rahovecit dhe AFK Boreas duke filluar nga ora 17:00. Skuadra nikoqire vlerësohet favorite karshi ekipit nga Peja.
Ndërkohë të dielën janë në program dy ndeshje të tjera, ku Trepça e pret Z Mobile Prishtinën e pamposhtur deri më tani. Ky duel do të luhet në palestrën “Minatori” me fillim nga ora 17:00.
Në Prizren, Ponte Prizreni dhe Lipjani do ta përmbyllin xhiron e XXII-të në Superligë. Kjo ndeshje do të zhvillohet duke filluar nga ora 19:00 në palestrën në Prizren dhe ekipi nikoqir vlerësohet favorit karshi mysafirëve

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE