Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Largimi i Cristiano Ronaldos nga Real Madrid është ndjerë shumë, por sipas portierit Thibaut Courtois, dhoma e zhveshjes në ‘Santiago Bernabeu’ nuk po e vajton ish humbjen e yllit të tyre.
33 vjeçari u largua nga Real Madrid si golashënuesi më i mirë në histori të klubit, për t’iu bashkua kampionëve të Italisë, Juventusit.
Fillimi i sezonit te Real Madrid nuk ishte për t’u mbajtur mend, ku rezultatet e dobëta çuan në shkarkimin e Julen Lopetegui, për të cilën gjë fajësohej edhe Florentino Perez, që ka pranuar të shesë Cristiano Ronaldon.
“Nuk është folur për të në dhomën e zhveshjes”, ka thënë Courtois gjatë një interviste për mediet belge, përcjell ‘lajmi.net’.
“Është kryesisht shtypi që merret me emrin e tij. Ka pasur ndeshje që kemi humbur dhe në të cilën kemi pasur dhjetë raste shënimi, por nuk kemi shënuar”, ka shtuar ai.
“Në të njëjtën kohë ai ka shënuar dy gola për Juventusin. Atëherë është e lehtë të flasësh për të”./Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE