Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ylli i PSG-së, Neymar duhet të sakrifikojë një pasuri nëse do të kthehet në Barcelonë.
Barca – duke përfshirë Leo Messin – janë të prirur që të risjellin kapitenin e Brazilit në Camp Nou.
Megjithatë, shefi kryesor i Okdiario Eduardo Inda, duke folur në El Chiringuito, thotë se Barca i ka vendosur dy kushte lojtarit që u largua dy vite më parë nga katalunasit.
“Klubi i ka vendosur dy kushte për Neymarin për t’u kthyer. Nga njëra anë ajo kërkon 50 për qind të të drejtave të imazhit dhe nga ana tjetër duhet të tërheqë kërkesën për mos pagimin e premiumit të rinovimit”, njofton mediumi
Kërkesa e dytë përfshin heqja dorë nga bonusi prej 30 milionë eurove që sulmuesi e kishte kërkuar në momentin që u transferua te parisienët.
Mbetet të shihet nëse do të arrihet marrëveshja mes palëve, megjithëse trajneri i blauganave, Ernesto Valverde ka mohuar kategorikisht nisjen e bisedimeve mes palëve.
Ndryshe, 26-vjeçari më parë është paraqitur për Barcën në 123 ndeshje dhe ka shënuar 68 gola. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE