Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ylli i Tottenham, Harry Kane dhe ai i RB Leipzig, Timo Werner, janë në listën e ngushtë të Barcelonës, në kërkimin e saj për një sulmues.
Lajmin e jep një medium i afërt me klubin siç është ‘Mundo Deportivo’.
Blaugranat janë të interesuar për një sulmues duke e parë moshën e Luis Suarez, që i mbush tani 32 vjet.
Harry Kane edhe një sulmues i konfirmuar pasi për vite me radhë është ndër më të mirët në Angli te Tottenham.
Në anën tjetër edhe Werner po tregon formë të mirë në Bundesliga dhe është gati për një hap më të madh.
Por lista nuk mbyllet me kaq, pasi janë edhe katër sulmues.
Luka Jovic i Eintracht Frankfurt, Maxi Gomez i Celta Vigos, Kasper Dolberg i Ajax dhe Krzysztof Piatek i Genoas janë emrat e tjerë që pëlqehen.
Klubi ka bërë një investim të madh për të ardhmen kur ka nënshkruar me Ousmane Dembelen. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE