Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi boshnjak Edin Xheko pritet të largohet nga Roma në fund të këtij edicioni për t’u transferuar te Interi, ka raportuar “Calciomercato” të premten.
Bëhet e ditur se Xheko tashmë ka arritur marrëveshje me Interin, i cili ka nisur negociatat me Romën për lirimin e tij.
Sulmuesi 33-vjeçar, te Interi do të ketë një pagë vjetore prej 4.5 milionë eurosh dhe do të firmos kontratë trivjeçare, me mundësi vazhdimi edhe për një vit tjetër, transmeton “Koha Ditore”. Ai me Romën ka kontratë deri vitin e ardhshëm kurse Interi është i gatshëm të shpenzojë rreth 15 milionë euro në transferimin e tij.
Xheko këtë edicion ka 13 gola e tetë asistime në 34 paraqitje për Romën, ekip të cilit iu bashkua në vitin 2015 nga Manchester City.
© KOHA

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE