Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Florentino Perez kishte pohuar në një konferencë për shtyp se do të preferonte të transferonte Kylian Mbappen.
Për këtë të fundit, madje presidenti i Real Madridit ka kërkuar ndihmën e trajnerit, i cili u rikthye në skuadër pas dhjetë muajve, Zinedine Zidane.
Këto pohime nuk e kanë penguar aspak trajnerin aktual të PSG-së, Thomas Tuchel, i cili thotë se nuk shqetësohet nga komentet e të parit të mdrilenëve.
“Unë e kuptoj se të gjithë i dëshirojnë Neymarin, Mbappen apo [Marco]. Kjo aspak nuk më shqetëson”, pohoi trajneri gjerman para gazetarëve.
“Janë top-lojtarë, por e rëndësishme është se janë futbollistë tanë dhe kjo nuk do të ndryshon”, deklaroi ai.
Theksojmë se Los Blancos gjatë verës kanë paralajmëruar se do të bëjnë ndryshime të mëdha në ekip pas dështimeve në këtë sezon. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE