Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Këtë sezon, argjentinasi i Barcelonës, Lionel Messi, mund ta thyejë rekordin e vet për më së shumti Këpuca të Arta të fituara. Për momentin ai i ka pesë, ndërsa Cristiano Ronaldo i ka katër.
Fituesi i sezonit të kaluar të Këpucës së Artë, Lionel Messi, do të tentojë ta mbrojë titullin e tij. 34 golat e sezonit të kaluar ia fituan atij për të pestën herë këtë çmim, duke e lënë pas vetes rivalin, Cristiano Ronaldon, transmeton Gazeta Express.
Deri më tani, argjentinasi e ka bërë një punë të mirë për ta fituar këtë çmim për të gjashtën herë, pasi që për momentin është golashënuesi më i mirë në Evropë, me 32 golat e tij që vlerësohen me 64 pikë.
Çmimi ndahet përmes një sistemi sipas të cilët një gol në ligat më të mira është baras me dy pikë, ndërsa golat e shënuara në ligat më të dobëta të Evropës vlejnë vetëm një pikë.
Lista e Top 10 golashënuesve më të mirë për momentin në Evropë:

1. Lionel Messi (Barcelona): 32 gola – 64 pikë
2. Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain): 27 gola – 54 pikë
3. Fabio Quagliarella (Sampdoria): 21 gola – 42 pikë
4. Krzysztof Piatek (Genoa/Milan): 20 gola – 40 pikë
5. Cristiano Ronaldo (Juventus): 19 gola – 38 pikë
6. Luis Suarez (Barcelona): 19 gola – 38 pikë
7. Robert Lewandowski (Bayern Munich): 19 gola – 38 pikë
8. Sergio Aguero (Manchester City): 19 gola – 38 pikë
9. Duvan Zapata (Atalanta): 19 gola – 38 pikë
10. Mbaye Diagne (Kasimpasa/Galatasaray): 23 gola – 34.5 pikë

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE