Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Tottenham Hotspur, Mauricio Pochettino ka bërë një krahasim befasues, pas ndeshjes së Tottenham kundër Newcastle.
Ishte ylli korean Heung Min Son që në këtë ndeshje realizoi golin e fitores për skuadrën e Tottenham, duke u kthyer kështu në heroin e Spurs.
Pas ndeshjes, trajneri Pochettino është kujdesur që të lëshoj disa lëvdata për lojtarin, madje ka shkuar aq larg duke e krahasuar edhe me Lionel Messin.
“Gjëja më e rëndësishme është se si vrapon. Mund të vraposh 12 kilometra por nëse nuk ke shpirtin për ta mposhtur kundërshtarin nuk do ta afektojë ndeshjen” ka thënë fillimisht Pochettino.
“E rëndësishme është që të afektosh ndeshjen. Nuk është esenca tek distanca. Sikur të thuash Messi mbuloi një distancë të madhe” ka thënë tutje Pochettino, duke krahasuar kështu lëvizjet e Son me të Messit, transmeton lajmi.net.
Koreani Son realizoi golin e 10-të të tij në këtë edicion të Premierligës, duke treguar se është një nga lojtarët kyç të Tottenham. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE