Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Disa përkrahës të Juventusit e madje edhe të Genoas kanë kërkuar t’iu kthehen paratë e shpenzuara për blerjen e biletave për këtë ndeshje, pasi Cristiano Ronaldo nuk u ftua për këtë takim.
Ndeshja mes Genoas dhe Juventusit, e vlefshme për Serie A, ka filluar në orën 12:30, transmeton Gazeta Express.
Massimiliano Allegri njoftoi dje se Ronaldo do të pushonte, duke mos udhëtuar fare drejt Marassi pas het-trikut në Ligën e Kampionëve kundër Atletico Madridit.
Sipas Corriere della Sera, kjo ka bërë që tifozë të shumtë t’i telefonojnë zyrës së biletave në Genoa duke kërkuar t’iu rikthehen paratë.
Madje, jo të gjithë të ankuarit ishin tifozë të Juventusit, pasi kishte edhe të Genoas që kishin blerë bileta për këtë ndeshje vetëm për ta parë pesë herë fituesin e Topit të Artë. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE