Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrëmë janë zhvilluar katër ndeshje në ligën më të fortë të basketbollit në botë.
Ndeshja më interesant është zhvilluar në Little Caesars Arena të Detroitit, ku Pistons kanë triumfuar pas vazhdimeve kundër Toronto Raptors.
Në fakt, ndeshja në kohën e rregullt përfundoi me rezultat të barabartë 100:100, gjë që është dashur të zhvillohet edhe pesë minuta shtesë për të mësuar fituesin.
Në këtë periudhë më të përqendruar ishte vendasit, ku në fund pas një mbrojtje të mirë dhe sulmeve efikase triumfuan me rezultat 112:107.
Basketbollisti më efikas në radhët e skuadrës së Detroitit Blake Griffin, i cili ka realizuar 27 pikë.
Në radhët e skuadrës së mysafirëve Kyle Lowrly, i cili regjistroi 35 pikë që nuk ishin të mjaftueshme.
Pas kësaj, Toronto zë pozitën e dytë të renditjes tabelore të Konferencës Lindore ndërsa Detroit gjendet në vendin e gjashtë. /Telegrafi/
Rezultatet tjera:
Cleveland 107:93 Orlando
Washington 135:121 Minnesota
Oklahoma 99:95 Memphis

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE