Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Joao Felix është emri i lojtarit që prinë në listën e dëshirave të Juventus.
Talenti premtues i Benfica ka pasur paraqitje të jashtëzakonshme si në kampionatin portugez, ashtu edhe në Ligën e Evropës.

Felix realizoi tri gola në çerekfinalen kundër Frankfurt (ndeshja e parë) para se skuadra e tij të përmbysej në takimin kthyes.

Lojtari portugez është klienti i Jorge Mendes, i cili ka nën mbikëqyrje edhe njërin nga më të mirët në botë, Cristiano Ronaldo.
Për këtë arsye, raportimet e fundit nga Italia thonë se Ronaldo do të jetë ‘çelësi’ për transferimin e të riut në Torino.
Sipas ‘A Bola’, CR7 ka dhënë aprovimin e tij për ardhjen e Joao Felix, pasi ai e konsideron si të shkëlqyer portugezin.
Skuadra e Benficës po e vlerëson Felix me një shumë prej 120 milionë eurove, e cila mund të jetë paksa problematike në arritjen e marrëveshjes.
Në garë për lojtarin me tipare sulmuese, përveç Juventus, është edhe skuadra e Manchester City, e cila është shprehur e gatshme të paguaj shumën e kërkuar për ta liruar klauzolën e portugezit. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE