Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Rruga e Real Madridit për të arritur deri të Eden Hazard mund të bëhet më e lehtë në fund të këtij sezoni.
‘Los Blancos’ përkundër insistimit të Chelsea, vazhdojnë të synojnë transferimin e lojtarit më të mirë belg.
Por, ‘Le10Sport’ raporton se Chelsea do të detyrohet të zbresë çmimin e Hazard në fund të sezonit.
Shuma e kërkuar 150 milionë euro, do të bije në 100 milionë euro kur Hazard në fund të sezonit të hyjë në 12 muajt e fundit të kontratës.
Shumë prej 100 milionë euro nuk do të paraqiste problem për Real Madridin, që po hasin në probleme të mëdha pas largimit të Cristiano Ronaldos.
Një lëvizje drejt Bernabeut do ta pëlqente edhe Hazard, që asnjëherë nuk e ka fshehur admirimin për Real Madridin, gjë e cila ka shtyrë edhe në mos vazhdimin e kontratës më Chelsea në muajt e fundit.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE