Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Kosova dhe Danimarka do ta zhvillojnë sonte një ndeshje miqësore, e cila do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” nga ora 19:00
Kosova dhe Danimarka do ta nisin vitin 2019 me ndeshjen miqësore që do ta zhvillojnë në stadiumin “Fadil Vokrri” nga ora 19:00, shkruan Gazeta Express.
Kjo përballje do të jetë një test i mirë për të dyja skuadrat dhe një mundësi për t’i provuar lojtarët që nuk kanë hapësira të mjaftueshme në ndeshjet zyrtare kualifikuese.
Trajneri i Danimarkës, Age Hareide në konferencë për shtyp ka paralajmëruar se mund t’ua japë rastin nga minuta e parë lojtarëve debutues, që janë ftuar për herë të parë, shkruan Gazeta Express.
Ndërsa, edhe trajneri i Kosovës, Bernard Challandes pritet t’i bëjë disa “eksperimente”, për ta parë gjendjen e lojtarëve.
Mediat daneze, respektivisht “Ekstrabladet” në versionin e saj online i ka publikuar formacionet e mundshme të ndeshjes së sontme. /Gazeta Express/
Formacionet e mundshme
Kosova (4-2-3-1): Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Shala, Voca – Rashica, Halimi, Zeneli – Muriqi
Danimarka (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka” Jørgensen, Stryger – Eriksen, Schöne, Delaney – Poulsen, Jørgensen, Braithwaite

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE