Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Cristiano Ronaldo ka fituar edicionin e parë të Nations League me Portugalinë e tij dhe shton trofetë, duke vendosur rekord, sepse është i vetmi futbollist në botë me 10 trofe të UEFA-s. Pas triumfit në finalen ndaj Holandës, ylli portugez foli për Marca: “Gjithçka vlen, titujt kolektive dhe ato individuale. Gjithsesi, nuk jam i fiksuar pas fitoreve, gjërat ndodhin në mënyrë natyrore. Me pëlqejnë, nuk dua të gënjej për këtë”.
TOPI I ARTËCR7 nuk e fitoi dot Champions League me Juventusin, por gjithsesi është i kënaqur: “Fitova 3 trofe këtë vit, jam mirë, ç’të bëj më shumë? Nuk e di a e meritoj Topin e Artë, po ua lë juve ta thoni, nuk dua të jap unë vlerësim.“Nuk ka pasur ndonjë periudhë ku kam luajtur keq, prej 16 vitesh numrat flasin qartë. Vlen vetëm ajo që kam treguar në karrierën time, më intereson vetëm ajo që thonë njerëzit”.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE