Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

BATE Borisov ka befasuar Arsenalin të enjtën mbrëma, duke e mposhtur me rezultat 1-0 në kuadër të Europa Ligë.
Është edhe më e habitshme për faktin se BATE kanë mundur vetëm dy skuadra angleze në historinë e tyre, me fitoren e tyre të parë në vitin 2009, ku mposhtën Evertonin në Europa Ligë.
Alexandre Lacazette (C) of Arsenal reacts after missing his chance during the UEFA Europa League Round of 32 First Leg match between BATE Borisov and Arsenal on February 14, 2019 at Borisov-Arena in Borisov, Belarus. (Photo by Mike Kireev/Sipa USA)
Shkodran Mustafi luajti për Everton në atë ndeshje.
Po, 26-vjecari bëri debutimin e tij për klubin duke zëvendësuar legjendën Tony Hibbert.
Vetëm një dekadë më vonë dhe Mustafi ka shijuar edhe një humbje nga BATE, në të njejtën garë.
Vërtetë një rastësi interesante. /IndeksOnline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE