Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Presidenti i Paris Saint-Germainit, Nasser Al-Khelaifi, ua ka bërë me dije klubeve të mëdha evropiane, e veçanërisht Real Madridit, se Neymari dhe Kylian Mbappe nuk janë në shitje.
Thashethemet rreth të ardhmes së yjeve të PSG-së vazhdojnë, posaçërisht për të ardhmen e Neymarit dhe Kylian Mbappes.
Por, Al-Khelaifi e pranon se kampioni i Ligë 1 mund t’i mbajë yjet në klub, përkundër interesimit të madh nga top klubet evropiane.
Duke folur për të përditshmen spanjolle Marca, Al-Khelaifi këmbënguli se asnjëri prej tyre nuk do të largohet nga klubi.
“As Real Madridi e as një klub tjetër në botë nuk ka nevojë të na telefonojë për Neymarin apo ndonjë lojtar tjetër. Real Madridi e di shumë mirë se Neymari nuk është në shitje dhe se ai nuk do të largohet nga PSG-ja këtë verë. Ne kemi marrëdhënie fantastike me Neymarin dhe babanë e tij, e cila është e ndërtuar për të zgjatur për shumë kohë”, tha ai.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE