Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Chelsea do të kërkojë ta ndërpresë ecurinë negative prej tri ndeshjeve pa fitore në Premierligë, në një betejë të nxehtë për top katërshe, por do t’i duhet ta kalojë një pengesë të vështirë si Watford.
Chelsea e mirëpret Watfordin në Stamford Bridge, në një ndeshje të vlefshme për javën e parafundit në Premierligë, që nis në orën 15:00, raporton Gazeta Express.
Në tri ndeshjet e fundit, Chelsea lështoi pikë pasi u mund nga Liverpooli dhe barazoi me Burnley dhe Manchester Unitedin.
Skuadrës së Maurizio Sarrit i duhet fitorja me patjetër nëse dëshiron ta mbajë pozitën e katërt dhe të kualifikohet në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.
Të kaltrit i kanë 68 pikë, dy më pak se Tottenhami në pozitën e tretë dhe dy më shumë se Arsenali në pozitën e pestë.
Fitorja për ta do të nënkuptonte kalim në vendin e tretë, po ashtu.
Ndërkohë, Watfordi nuk ka për çfarë të luftojë tashmë, pasi ka dështuar të luftojë për një vend në Evropë.
Formacionet zyrtare:
Chelsea:

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE