Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Callum Hudson-Odoit i është kërkuar që të qëndrojë në Chelsea nga Frank Lampard, i cili megjithatë beson se i riu i talentuar duhet të vazhdojë për ta përmirësuar formën e tij.

18-vjeçarit i kanë mbetur më pak se 18 muaj në kontratën e tij aktuale me klubin londinez dhe ai kishte kërkuar që të largohej nga Stamford Bridge edhe më parë, transmeton Gazeta Express.

Bayern Munichu i ka bërë disa oferta për ta blerë anglezin, mirëpo që të gjitha ato janë refuzuar nga Chelsea. E ardhmja e Hudson-Odoit është edhe më e pasigurt për shkak të dënimit që e ka marrë klubi anglez, për të mos transferuar lojtarë në dy afatet kalimtare të radhës.

Arsyeja kryesore pse Hudson-Odoi nuk ka pranuar të nënshkruajë kontratë të re me Chelsean ishte mungesa e minutave të lojës në ndeshjet e këtij sezoni.

Ai i ka bërë 17 paraqitje në të gjitha garat gjatë sezonit 2018/19 dhe vetëm në shtatë prej tyre, ai kishte qenë titullar.
Golashënuesi më i mirë në historinë e Chelseat, Frank Lampard, shpreson që të dy skuadrat mund të gjejnë marrëveshje për rinovimin e kontratës së futbollistit.
“Pikë së pari, do të doja shumë që ai të qëndronte në Chelsea. Ai duhet të bëjë gjithçka për ta zënë një vend në formacionin e parë. A është duke punuar mjaftueshëm çdo ditë në stërvitje?”, ka thënë Lampard.
“Nuk e njoh atë shumë mirë, por jam i sigurt se ky është standardi te Chelsea. Çdo minutë që ai luan në fushë, ai duhet të bëjë gjithçka që të ketë mundësi. E kuptoj që tifozët duan ta shohin atë më shumë dhe ai duhet ta japë maksimumin për të fituar më shumë minuta lojë”.
“Mendoj se në fund të sezonit, ai do të kthehet prapa dhe do të mendojë se çfarë mund të bëjë me karrierën e tij. Është një çmenduri sepse ai është një lojtar i ri anglez dhe ti me të vërtetë dëshiron që ai ta rinovojë kontratën. Shpresoj se ata do të pajtohen dhe ai do të qëndrojë në Chelsea”. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE