Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Japonezi Tenshin Nasukawa i është përgjigjur kërkesës së irlandezit Conor McGregorit për një meç, duke e pranuar një përballje të tillë. Ai ka thënë se është i nderuar edhe vetëm që irlandezi ia ka mbajtur mend emrin.
Pas humbjes turpëruese ndaj Floyd Mayweather në natën e Vitit të Ri, Nasukawa i ishte kërkuar një meç edhe nga irlandezi Conor McGregor. Këtë gjë irlandezi e kishte bërë të ditur përmes llogarisë së tij në Twitter.
Edhe McGregor edhe Nasukawa janë mposhtur nga Floyd Mayweather gjatë dy viteve të fundit. McGregor u mposht në tetor edhe nga Khabib Nurmagomedovi, mirëpo tani duket se ai është i gatshëm ta harrojë atë meç.
Ndërsa, Nasukawa u ndesh me Mayweatherin në natën e Vitit të Ri, kur u turpërua duke pësuar disfatë qysh në rundin e parë, pas tri rrëzimeve të njëpasnjëshme. Japonezi filloi të qajë sapo përfundoi meçi.
McGregor e shfrytëzoi llogarinë e tij në Twitter për t’i kërkuar Nasukawas një meç në kuadër në garës për artet e përziera marciale. Irlandezi ka kërkuar që ky meç të zhvillohet qysh para verës së këtij viti në Tokio.
“Unë dua të shkoj në Tokio për t’u ndeshur me Tenshin Nasukawas në një luftë të arteve të përziera marciale. Para kësaj vere. Ju lutem organizojeni këtë gjë, menjëherë. Sinqerisht, kampioni, kampioni. @UFC @ParadigmSM”, ka shkruar McGregor në Twitter.

I wish to go to Tokyo to face Tenshin Nasukawa in a Mixed Martial Arts exhibition bout.
Before this summer.
Please arrange this, this instant.
Yours sincerely
Kërkesës së tij i është përgjigjur menjëherë japonezi, i cili e pranoi këtë sfidë, duke u shprehur i nderuar që McGregor ia ka mbajtur mend emrin atij dhe ia ka kërkuar një meç.
“I dashur Zotëri McGregor. Faleminderit shumë që e kemi mbajtur mend emrin tim. Ndihem i nderuar edhe thjesht nga fakti që po më konsideroni për një meç. 58 kilogramë, me rregulla të kikboksit dhe mund të ndeshemi në të ardhmen e afërt”, ia ktheu Nasukawa në Twitter. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE