Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Vedat Muriqi ka kaluar nëpër një formë të mrekullueshme këtë edicion me skuadrën e tij Rizespor.
Ylli i Kosovës në 32 ndeshje ka shënuar 15 gola dhe ka dhuruar shtatë asistime në Superligën e Turqisë.
Këto shifra kanë bërë që skuadra të njohura evropiane të shprehin interesim për të, por Muriqin po e duan edhe gjigantët turk si Galatasaray, Fenerbahce dhe Besiktas.
Duket se më së afërmi për të nënshkruar me sulmuesin është Fenerbahce, pasi prej kohësh po e kërkon atë.
Madje mediat turke kanë shkuar aq larg sa kanë zbuluar edhe pagën e Muriqit që do ta fitojë tek klubi nga Stambolli.
Në rast se nënshkruan kontratë katër vjeçare me Fenerin, Muriqi do të fitojë 1,5 milionë euro në sezon plus bonuset.
Kjo pagë do ta bënte milioner sulmuesin e Kosovës, pasi do të jetë tri herë më e lartë se sa fiton ai aktualisht te Rizespor.
Muriqi momentalisht ka një pagë prej 500 mijë eurove në sezon tek Rizespor.
Interesim për sulmuesin nga Prizreni kanë shfaqur edhe Genoa, Toulouse, Spal dhe Fortuna Dusseldorf. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE