Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Marco Verrati rikthehet në stërvitje.
Është ky lajmi i madh që ka marrë trajneri i Paris Saint Germain Tomas Tuchel, vetëm pak ditë para sfidës së parë të raundit të 1/8-ave ndaj Liverpoolit.
Aktualisht kampionët e Francës kanë shumë probleme në mesfushë, madje dëmtimi i Verratit dhe nxjerra jashtë skuadre e Rabiot ka lënë një gropë të madhe në repartin e ndërmjetëm të PSG, për vetëm faktin se trajnerit Tuchel gjatë kësaj periudhe i ka munguar një lojtar që e bën shumë mirë lidhjen mes dy reparteve, por që mund të prishë aksionet e kundërshtarëve dhe për këtë arsye parizienët kanë vuajtur edhe në marrjen e rezultateve.
Megjithatë siç bën të ditur edhe vetë klubi francez mesfushori italian është stërvitur me grupin ditën e hënë dhe pas rreth 10 ditësh mund të jetë gati për të luajtur me Tuchelin që sipas të gjitha gjasave do ta rikuperojë në kohë Verratin për sfidën e parë ndaj Liverpoolit.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE