Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i kombëtares së Shqipërisë, Christan Panucci ka shpallur listën e futbollistëve që do të grumbullojë për 2 ndeshjet kualifikuese për Euro 2020, përkatësisht ndaj Turqisë në 22 mars në Shkodër dhe Andorrës në 25 mars në transfertë. Grumbullimi i kombëtares do të nis ditën e dielë.
Panucci synon ta përgatitë ekipin sa më mirë dhe kërkon të dalë me rezultat pozitive, ndonëse me Turqinë është një ndeshje shumë e vështirë.
Shqipëria do të ketë 24 kuqezinj “nën armë” për dy ndeshjet kualifikuese të këtij muaji. Mes tyre ka emra stabël të formacionit dhe listës së Panuccit, por edhe rikthime, sikurse është fjala për Arlind Ajetin, Naser Alijin, Kristal Abazajn, Amir Abrashin, Armando Sadikun dhe Enea Mihaj. Po ashtu, ka prurje të reja, si Kristi Qose, apo lojtarë ende të pamundur për të luajtur në klubin përkatës, si Eros Grezda. Përmes faqes së vet zyrtare në internet, FSHF ka bërë publike listën e Panuccit për kualifikueset e “Euro 2020”, respektivisht ndaj Turqisë, më 22 mars në “Loro Boriçi”, dhe Andorrës, më 25 mars në “Estadi Nacional”.
Vetë trajneri kuqezi do të dalë përpara mediave në një konferencë për shtyp ditën e diel, në orën 11:00, në selinë e FSHF-së, siç është parashikuar. Grumbullimi i ekipit kombëtar do të nisë ditën e diel në “Resort Tropikal”, ndërkohë që seanca e parë stërvitore do të jetë në orën 15:00, në fushën sportive të këtij kompleksi. Sipas programit mediatik për ekipin kombëtar, për tri ditë me radhë: të hënën, të martën dhe të mërkurën, në orën 13:30, do të jenë përpara gazetarëve nga dy futbollistë kuqezinj. Të enjten, një ditë përpara ndeshjes me Turqinë, në stadiumin “Loro Boriçi”, në orën 17:00, do të zhvillohet konferenca për shtyp me trajnerin dhe kapitenin e ekipit kombëtar.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE