Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Cristiano Ronaldo do të inspirohet për të përfunduar sezonin në Serie A si top-golashënues pasi ka parë formën e jashtëzakonshme të rivalit Lionel Messi së fundmi, thotë trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri.

10-shi magjik i Barçës shënoi dy herë të mërkurën mbrëma në fitoren 3-0 ndaj Liverpoolit në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve, duke arritur shifrën e 600 golave për klubin.
Ronaldo e arriti i pari këtë shifër magjike pas golit në fundjavë ndaj Interit, e që ishte goli i 27-të në sezon pas largimit nga Reali vitin e shkuar.
Ai e ndjek Messin që ka shënuar 21 gola më shumë, ndërsa është edhe tre gola prapa Fabio Quagliarellas në garën për “Këpucën e Artë” në Serie A.
Pra, synimi CR7 është gara për “Këpucën e Artë” në Serie A, sepse atë në Evropë është rrugës për ta fituar Lionel Messi që prin me 34 gola.
Megjithatë, Allegri e konfirmon se për Ronaldon është e mjaftueshme ajo në Serie A dhe ky do të jetë objektivi i 34-vjeçarit.
Ai beson se paraqitja mbresëlënëse e Messit në Champions League, do ta motivojë portugezin për të arritur objektivin.
“Messi është stimul i mirë për Ronaldon”, ka thënë Allegri para ndeshjes me Torinon të premten.
“Kemi një derbi dhe Messi arriti 600 gola dje. Ai (Ronaldo) do të ndizet më shumë për të ecur lart në listën e golashënuesve dhe synon të përfundojë sezonin si top-golashënues në Serie A”.
Deri më tani këtë sezon, Messi ka shënuar 48 gola në 46 paraqitje me Barcelonën, kurse Ronaldo 27 gola në 40 paraqitje për Juventusin. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE