Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Kyrie Irving ishte i pakapshëm në duelin direkt të skuadrave të lindjes, ku Boston Celtics triumfoi me rezultat 114-112.
Ndeshja ishte e nivelizuar gjatë gjithë takimit, kurse Irving ishte absolutisht më i miri.
Ai realizoi plot 30 pikë dhe mbi të gjitha pikët vendimtar që siguruan fitoren, kurse paraqitje të madhe pati edhe Al Horford me 19 pikë.
Golden State Warriors pati nevojë për vazhdime, ku nuk e vulosi fitoren në takimin ndaj Minnesota Timberwolves të cilët fituan me rezultat 131-130.
Stephen Curry ishte i pandalshëm me 37 pikë të relaizuara, ndërsa Klay Thompson shtoi 20 pikë të tjera në ndeshjen shumë të vështirë që u vulos nga një gjuajtje e lirë e Karl Anthony Towns .
Paul George me 25 pikë e nëntë kërcime ishte i dalluar për OKC ndaj Denverit, por këta të fundit triumfuan me rezultat 115-105.
Në lindje Bostoni dhe Indiana do të diskutojnë për pozitën 4-5 edhe në ndeshjet në vijim pasi kjo determinon se kush është vendas e kush mysafir.
Në anën tjetër Oklahoma gjendet në vendin e tetë në konferencën e perëndimit dhe nëse mbetet në këtëpozitë mund të përballet me Golden State Warriors qysh në rrethin e parë të playoffit. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE