Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Portieri i Real Madridit, Keylor Navas, ka folur pas barazimit 1-1 ndaj Leganes të hënë, pavarësisht rezultateve thotë se dëshira ende është në skuadër për të fituar.
Lojtari ka folur edhe për të ardhmen, ku ka zbuluar se qëllimi i tij është të qëndrojë për gjatë te Los Blancos.
“Ne do të luftojmë për krenarinë tonë, stemën dhe këtë fanellë. Nganjëherë kjo vlen më shumë se çdo titull. Ne duhet të përpiqemi, të japin gjithçka në çdo ndeshje. Nuk është sekret që ka qenë një sezon i vështirë për të gjithë ne”.
“Ne dalim në fushë me dëshirën për fitore dhe të japim gjithçka. Ndeshjet janë pak të komplikuara në fundin e sezonit: është e vështirë për ta shpjeguar, por ne ndihemi të dëshpëruar për këtë situatat”.
“E ardhmja? Jam i qet dhe dua të jam më të mirën kur luaj. Kam një kontratë dhe qëllim për të vazhduar. Do të presim dhe shikojmë”, ka thënë Keylor pas ndeshjes. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE