Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Plejmejkeri amerikan, Malcolm Armstead, mbante veshur fanellën e Kosovës në stërvitjen e mbrëmjes të së martës.
E peshën e kësaj fanelle do ta ndiejë më së miri të dielën, kur pritet të debutojë me Kosovën në ndeshjen parakualifikuese për “Eurobasket 2021”, shkruan sot Koha Ditore.
Ai është amerikani i katërt i natyralizuar, por pret që të jetë më i suksesshmi. Para tij ishin edhe Justin Doellman, Scott Bamforth dhe Shawn Jones.
29-vjeçari të martën i është bashkuar pjesës tjetër të përfaqësueses që po përgatitet në Prishtinë dhe ka zhvilluar dy stërvitje, në mëngjes dhe në mbrëmje.
Ai ishte planifikuar t’i bashkohej Kosovës para ndeshjes së parë me Rumaninë vitin e shkuar, por për shkak të lëndimit dështoi ta bëjë këtë. E pikërisht kundër Rumanisë do të ketë rastin e ri.
Kosova do të presë Rumaninë të dielën në Prishtinë në ndeshjen e fundit të fazës së dytë parakualifikuese.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).
Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE