Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Gjashtë muaj pasi Sergey Kovalev pësoi një humbje befasuese me nokaut nga kolumbiani Eleider Alvarez, duke humbur titullin e kampionit të botës në versionin WBO në peshën gjysmë të rëndë, boksieri rus arriti të nxjerrë hak për atë humbje shokuese. Të shtunën mbrëma në Teksas ai arriti të triumfonte me vendim unanim pas 12 raundeve, në një duel të cilin e dominoi.
Në përballjen e parë mes dy boksierëve, Kovalev humbi me nokaut në raundin e gjashtë. Ai e kishte quajtur këtë humbje si një aksident, pasi tha se kishte mbetur pa energji në pjesën e dytë të meçit për shkak se kishte stërvitur tepër për përballjen. Por të shtunën mbrëma nuk u përsërit ky problem, shkruan sot Koha Ditore.
Shumë kishin menduar se Alvarez do të mundë të fitonte sërish kundër Kovalevit, por Kovalev triumfoi bindshëm me rezultatin 116:112, 116:112 dhe 120:108. Kovalev për herë të tretë ka fituar një titull bote në peshën gjysmë të rëndë.
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE