Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Pastaj, Leroy Sane e mposhti De Gean me një goditje të lehtë në derbin e Mançesterit. Goditjet e tilla zakonisht pritet që të mbrohen nga portieri. Për më tepër, edhe njëri gol i Chelseat i shtoi kritikat ndaj portierit spanjoll.
Për shkak të këtyre gabimeve, Ole Gunnar Solskjaerit i është kërkuar që të luajë me një portier tjetër për dy ndeshjet e mbetura deri në fund të sezonit të Premierligës, mirëpo trajneri norvegjez nuk e ka pranuar këtë opsion.
“A do të luajë De Gea? Po, ai do të luajë. Sergio Romero ishte i lënduar dje, kështu që nuk mori pjesë në stërvitje, ai e lëndoi gjurin, kështu që Davidi ka qenë duke u stërvitur gjatë gjithë javës”, ka thënë Solskjaer.
“Ai ka qenë fantastik këtë sezon. Gjatë kohës së fundit, ai ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave për arsyet e gabuara, mirëpo ai duhet të përballet me këtë gjë”.
“Atë që e diskutojmë mes vete, nuk kemi nevojë t’ua themi të gjithëve nëse është pozitive apo negative. Davidi ka besim në vete dhe ai mezi po i pret këto dy ndeshjet e radhës, ai dëshiron ta dëshmojë sa i mirë është. Për shkak të paraqitjeve gjatë viteve të fundit, Davidi e ka të gjithë besimin tim”.
(Kosova Sot Online)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE