Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Pas angazhimit të Alban Veselit dhe interesimit për reprezentuesin tjetër të Kosovës, Gëzim Morina, skuadra nga Suhareka, Golden Eagle Ylli e dëshiron në radhët e veta për pjesën e mbetur të këtij edicioni edhe Drilon Hajrizin, që jo shumë kohë më parë ishte ndër lojtarët më të mirë në Kosovë.
Tek Ylli kanë konfirmuar negociatat me Hajrizin, i cili është lojtar i lirë dhe po shpresojnë që të arrihet marrëveshja sa më shpejtë, shkruan Koha Ditore.
Hajrizi 28-vjeçar, edicionin e shkuar ishte pjesë e ekipit nga Japonia, Kanazawa Samuraiz, por lëndimi bëri që ai të largohet për të nisur fazën e rikuperimit.
Hajrizi ka kohë që është rikuperuar dhe po stërvitet individualisht deri sa te gjejë angazhim. Ai është i interesuar të luajë jashtë kufinjëve, por nuk ka përjashtuar mundësinë që të mbetet në Kosovë nëse vjen ndonjë ofertë e mirë.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE