Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Liverpool duhet t’i fitojë të gjitha ndeshjet, nëse do të përfundojë sezonin në krye të renditjes së Premier League, thotë portieri Alisson.Skuadra e Jurgen Klopp u ndal në barazimin 1-1 në West Ham, duke iu dhënë mundësinë “qytetarëve” të afrohen.Trajneri gjerman ishte i mërzitur nga vendimet arbitrale, teksa i është kërkuar nga FA të shpjegojë komentet e tij në media.
Portieri Alisson tha se Liverpool duhet ta “rizbulojë” fokusin e vet, pas mungesës së fitoreve në dy ndeshjet e fundit, çka e ka nxjerrë kreun në “ankand”.“Duhet të jemi të përgatitur për të luftuar kundër çdo gjëje, – tha braziliani. – T’i sfidojmë të gjitha rrethanat negative që dalin në rrugën tonë.Unë besoj se skuadra është në rrugën e duhur, por tani nuk kemi shumë vend për hezitim e hapa falsë. Nëse duam të jemi kampionë, duhet t’i fitojmë të gjitha ndeshjet e mbetura. Kemi pasur vështirësi në lojë, edhe disa momente pasigurie në ndeshjet e fundit, por nuk duhet ta humbim besimin”./Telesport/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE