Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Hakan Calhanoglu pritet të largohet nga Milani gjatë verës pasi drejtuesit e klubit italian nuk janë të kënaqur me paraqitjet dhe kontributin e tij në San Siro
Goli i shënuar nga ai ndaj Fiorentinës ia mundëson Milanit të besojë ende në Champions League, shkruan Gazeta Express.
Mirëpo, Hakan Calhanoglu mund të jetë duke i zhvilluar ndeshjet e fundit në fanellën Kuqezi.
Sipas të përditshmes italiane “Tuttosport”, paraqitjet me shumë rënie sesa ngritje nuk do t’ia mundësojnë atij të mbetet tek Rossoneri, mbi të gjitha në rast të largimit të trajnerit Gennaro Gattuso.
Për përfaqësuesin turk flitet për një rikthim në Gjermani.
Edhe gjatë dimrit spekulohej që ai do të largohej nga San Siro, por në fund vendosi të qëndrojë, së paku për gjashtë muaj.
Gjithçka do të varet nëse Milani do ta sigurojë kualifikimin në Champions League apo jo. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE