Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Legjenda braziliane e futbollit, Ronaldo, pajtohet me krahasimet që bëhen mes tij dhe yllit të ri të Paris Saint-Germainit, Kylian Mbappes. Ai thotë se e “dashuron” francezin.
20-vjeçari Kylian Mbappe e shijoi një sezon mjaft mbresëlënës në Ligue 1, duke i shënuar 33 gola në 29 ndeshjet e zhvilluara me kampionin francez këtë sezon.
Francezi ishte ylli i padiskutueshëm i Paris Saint-Germainit këtë sezon, pasi që Neymari ishte i lënduar për një pjesë të madhe të sezonit. Paraqitjet e tij të mira kanë bërë që ai ta marrë vëmendjen e klubeve më të mëdha spanjolle, si Real Madridi e Barcelona.
Gjatë karrierës së tij, Mbappe është krahasuar me ish-yllin e Brazilit, Barcelonës, Real Madridit dhe Interit, Ronaldon, i cili kishte veçori të ngjashme me francezin.
Kur u pyet nga Marca nëse pajtohet me krahasimet që bëhen mes tij dhe Mbappen, Ronaldo u përgjigj: “Po, pajtohem. E dua atë”.
“Ai është i shpejtë, i saktë para portës dhe është vetëm 20-vjeçar. Ne e kemi njohur atë që tri vjet tani sepse ai është shumë i talentuar. Nuk e di si vlerësohen lojtarët tani, por kush jam unë që të flas?”, shtoi braziliani.
“Njerëzit paguan shumë para për mua dhe për Zinedine Zidanin. Është një evolucion normal në futboll”.
(Kosova Sot Online)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE