Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Francesco Totti ka deklaruar se ka pasur “raporte speciale” me ish shokun te Roma, Mohamed Salah. “Kemi kaluar shumë mirë së bashku”.

Salah e ka veshur fanellën e Romës nga viti 2015 deri më 2017, kur u largua për 42 milionë euro për t’u transferuar te Liverpooli.
Totti e kupton vendimin e Salah dhe asnjëherë nuk e ka gjykuar, as atë dhe as ndonjë lojtarë tjetër që ka lënë Romën për një klub më të madh.
“Është vërtet e trishtuar kur një lojtar largohet nga ekipi, sepse ju i doni më shumë njerëzit dhe lidheni me ta kur i shihni çdo ditë. Kështu është rasti i Salah, Alisson dhe çdo ish-lojtari tjetër Giallorossi”, tha Totti.
“Kisha raporte speciale me Momo. Çdo herë që stërviteshim ai më thoshte; ‘Ju jeni lojtar i një niveli tjetër”.
“Kemi kaluar kohë të mira së bashku. Ai ishte person i jashtëzakonshëm. Ai dha shumë për Romën, por në jetë ti duhet të marrësh vendime dhe ato duhet respektuar”, shtoi legjenda e Romës.
Salah ka bërë 83 paraqitje për skuadrën e Serie A, dhe ka shënuar 34 gola, derisa ka dhuruar edhe 24 asistime. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE