Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Manchester United po e rivalizon Manchester Cityn rreth mesfushorit të Real Madridit.
Isco ka qenë prej kohësh një ndër objektivat e menaxherit të Citizens, Pep Guardiola, ku ndihmësi i menaxherit, Mikel Areta është gjithashtu një tifoz i madh i lojtarit.
Megjithatë, kryesuesi i Okdiario, Eduardo Inda duke folur për El Chiringuito, zbuloi se United janë gjithashtu të interesuar.
“PSG e dëshiron Iscon, United si dhe City”, zbuloi Inda dhe shtoi se “Këto janë tre ekipet që e duan, edhe pse mund të shkojë edhe në Itali”.
Ndërsa trajneri Zinedine Zidane do të preferonte të qëndronte, bordi beson se do të ishte më mirë për klubin nëse spanjolli do të shitet këtë verë.
Theksojmë se 27-vjeçari deri më tani ka pasur 184 paraqitje për Los Blancos dhe ka shënuar 35 gola në të gjitha garat.
Ndryshe, reprezentuesi i Spanjës ka fituar pothuajse të gjitha trofetë e mundshëm me mbretërit spanjoll. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE