Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Eredivise, përkatësisht klubet holandeze, kanë bërë një akt për t’u përshëndetur këtë të premte.
Java e 33-të e kampionatit, e programuar për në datën 28 prill do të luhet më 15 maj.
Skuadra holandeze Ajax po përjeton një moment historik duke u gjendur në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, mirëpo ata po luftojnë edhe për titullin kampion me PSV-në.
Klubet kanë rënë dakort që ky takim të zhvillohet më vonë për shkak të pjesëmarrjes së Ajaksit në gjysmëfinale pas Ajaksi do të kishte vetë 2 ditë kohë për të përgatitur takimin. Federata pranoi se jo të gjitha klubet janë pajtuar me këtë zgjidhje.
“Jemi të vetëdijshëm se është e pamundur t’i kënaqim të gjithë.Arsyeja është e nevojshme pasi me pjesërmarrjen e Ajaksit në Ligën e kampionëve përfitojnë jo vetëm ata, por gjithë futbolli holandez”, u shpreh në një komunikatë institucioni. /IndeksOnline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE