Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ish-mesfushori i Chelseat dhe Arsenalit, Cesc Fabregas, e ka këshilluar Eden Hazardin të transferohet në Real Madrid, duke thënë se kryeqyteti spanjoll është skena e përsosur për belgun për ta fituar Topin e Artë.
“Blues” ia kanë vendosur çmimin prej 130 milionë eurove Eden Hazardit, përkundër që atij i ka mbetur vetëm edhe një vit në kontratën e tij. Negociatat për rinovim të kontratës dështuan, pasi që belgu e dëshiron kalimin në Real Madrid.
Fabregasi, i cili kaloi nga Chelsea në Monaco në janar, udhëtoi deri në Baku të Azerbajxhanit për finalen e Ligës së Evropës, ku Hazardi shkëlqeu me dy gola dhe një asist në fitoren 4:1 të Chelseat ndaj Arsenalit.
Pas kësaj fitoreje, Hazardi e pranoi se kjo mund të ketë qenë ndeshja e fundit e tij me fanellën e “Blues” dhe vazhdoi duke thënë se shpreson të luajë kundër Chelseat vitin tjetër në Ligën e Kampionëve.
“Është një situatë e vështirë dhe një vendim i vështirë për mua që ta them. Ai ka qenë në Chelsea – dhe nuk që njerëzit të mendojnë se unë po e kritikoj klubin këtu – por mendoj se është koha që Edeni të largohet dhe të provojë diçka të re”, ka thënë Fabregasi.
“E di se ai gjithmonë ka thënë se nuk i intereson për Topin e Artë, por thellë-thellë, çdo futbollist do ta kishte dashur këtë çmim. Unë besoj më shumë sesa Hazardi se ai e meriton Topin e Artë, pa asnjë dyshim”.
Mendoj se në Chelsea, ai s’do të kishte mundur ta fitonte kurrë. Jo sepse Chelsea nuk është mjaftueshëm i mirë ose diçka e tillë, por ka klube dhe skuadra që janë më të mëdha për shkak të imazhit të tyre në botë dhe kjo e bën një dallim të madh. Mendoj se në Real Madrid, Edeni mund të fitojë gjithçka”.

(Kosova Sot Online)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE