Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Lionel Messi është bërë më shumë egoist me kalimin e viteve, thotë Mario Kempes, ndërsa rivali i tij i përjetshëm Cristiano Ronaldo, tani konsiderohet më shumë si një lojtar ekipor te Juventus.
Mario Kempes, argjentinasi legjendar që ka shënuar mbi 300 gola gjatë karrierës së tij, nuk ka fshehur admirimin për Lionel Messin, por ka shtuar se bashkëvendësi i tij me të kaluar vitet, është shndërruar në lojtar egoist.
“Më parë e kam shikuar atë si një lojtar ekipor, tani e shoh atë më egoist me veprimet e tij”, ka deklaruar Kempes, përcjell ‘lajmi.net’.
“Është e kundërta e Cristianos, i cili tani luan më shumë për ekipin sesa për veten”.
“Unë do t’ju them një tjetër gjë, ne argjentinasit kritikojmë Messin sepse jemi specialistë në kritikimin e asaj që është e jona”./Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE